Virusinis hepatitas: kaip apsaugoti save ir artimuosius?

Virusinis hepatitas tiktai ne tokia baisi nelaimė, kokia gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Dėka paauglių ir vaikų vakcinavimo nuo hepatito A ir B, sergamumas šia kepenis ardančia liga per pastaruosius 20 metų sumažėjo 90 procentų. Tačiau tie, kurie nepasiskiepijo, smarkiai rizikuoja.

Mokslininkai išskiria kelis hepatito tipus. Šiandien aktualiausios hepatito A, b ir C atmainos. Viso jos sukelia panašius simptomus: karščiavimą, nuovargį, apetito praradimą, pykinimą ir vėmimą, pilvo ir sąnarių skausmus, pakitusias išmatas, pageltusią odą ir akis.

Beveik visi žmonės, užsikrėtę hepatitu A, pasveiksta kelių savaičių ar mėnesių laikotarpyje. Tačiau hepatitas B ir C – lėtinė liga, kuri gali sukelti kepenų cirozę, vėžį ir net mirtį. Be to, visi šie hepatito tipai skiriasi užsikrėtimo galimybėmis:

 

  • Hepatito A virusas plinta per išmatas, oraliniu būdu. Užsikrėsti hepatitu A galima ir tuo atveju, jei tarkim ant maisto yra mikroskopinių užkrėstų išmatų dalelių. Kaip žinia, išmatomis neretai trešiamos daržovės, taigi maistas – vienas iš lengviausių būdų susirgti. Taip pat nereikėtų atmesti ir lytinių santykių keliamos rizikos.
  • Hepatito B virusas plinta per kraują, spermą, vaginalines išskyras ir kitus žmogaus skysčius, taigi šiuo atveju itin pavojingi lytiniai santykiai su infekuotuoju. Dažnai hepatitu B serga narkotikus vartojantys žmonės, besidalinantys tomis pačiomis adatomis.
  • Hepatito C virusas slepiasi kraujyje, taigi jis gali būti perduodamas lytiniu keliu, tačiau dažniausiai perduodamas tiesioginio kraujo kontakto metu (tarkim per švirkštus) arba gimdymo metu, jei motina yra infekuota.


Kaip apsisaugoti nuo hepatito?

 

  • Pasiskiepykite. Vakcinos nuo A ir B tipo hepatito – labai veiksmingos. Deja, nuo hepatito C vakcinos nėra.
  • Įpraskite plautis rankas. Pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko ir prieš einant valgyti – tiesiog būtina nusiplauti rankas. Vien vandens ir muilo dažniausiai pakanka, tačiau jei įsigytumėte dezinfekcinio rankų skysčio – jis praverstų ne tik kelionėse, bet ir namuose.
  • Būkite atsargūs su svetimo žmogaus krauju. Niekada negalite žinoti, kuo svetimas žmogus serga, ypatingai žinant, kad sergantieji hepatitu C dažniausiai to net nežino. Jei kam nors reikės suteikti pirmąją pagalbą, naudokitės vienkartinėmis pirštinaitėmis, o jei jų neturite – nepamirškite nusiplauti rankų.
  • Saugokitės adatų. Hepatitu galima užsikrėsti per adatas, naudojamas mediciniais tikslais, bei tatuiruočių darymui ar auskarų vėrimui. Todėl jei ketinate naudotis tokiomis paslaugomis, rinkitės tik patikimas vietas, kuriose laikomasi visų higienos normų.
  • Venkite nesaugių lytinių santykių. Visos hepatito formos plinta lytiniu keliu, todėl lytiniai santykiai visuomet turėtų būti saugūs, ypatingai tuo atveju, jei gerai nepažįstate savo partnerio ar partnerės. Nepamirškite, kad hepatitas plinta ne tik vaginaliniu ir analiniu, bet ir oraliniu būdu.
  • Stebėkite ką valgote. Hepatitas A plinta per maistą, todėl visą laiką gerai nuplaukite vaisius ir daržoves. Jei lankotės užsienyje, stenkitės vengti įvairių užkandinių, kuriose higienos normos kartais paprasčiausiai negalioja.
» Rašyti komentarą