Mieguistumas: priežastys ir kovos būdai

Ne visi iš mūsų rytais pabunda žvalūs ir pailsėję... Kartais poilsio trūksta dėl savaime suprantamų priežasčių – triukšmaujančių kaimynų, verkiančių vaikų ir panašiai. Tačiau ką daryti, jeigu miego norite nuolat?
 
Paprastos ir savaime suprantamos priežastys
 
Pavyzdys:
 

 • Patalpoje per tvanku, arba už lango – lietinga diena. Abiem atvejais sumažėja atmosferos slėgis, ir smegenys prasčiau aprūpinamos deguonimi.
 • Jūs sočiai pavalgėte. Kraujas suteka į skrandį, smegenys gauna mažiau deguonies.
 • Laiko juostų skirtumai. Jūsų organizmui reikia laiko, kad spėtų prisitaikyti prie pakitusių sąlygų.

 
Visais šiais atvejais problemos sprendimas paprastas: išeiti į lauką, šiek tiek pajudėti... Jeigu išvykstate į kitą šalį ir mieguistumas ima dėl laiko juostų skirtumo, teks keletą dienų pakentėti, kol jūsų organizmas adaptuosis. Na, o jeigu jums netinka nė vienas iš išvardintų variantų, mieguistumo priežasčių reikia ieškoti kitur.
 
Depresija
 
Mieguistumas gali būti apsauginė organizmo reakcija į stresą. Smegenys nepajėgia susidoroti su išgyvenimais, todėl stengiasi apsisaugoti, ir mus apima mieguistumas. Jeigu išgyvenate ilgalaikį stresą, gali būti, kad miego norite būtent dėl to.
 
Ką daryti: pasistenkite suvokti problemą, kuri sukėlė stresą, ir ją išspręskite. Jeigu negalite to padaryti savarankiškai, kreipkitės pagalbos į psichologą.
 
Miego apnėja
 
Miego apnėja – tai trumpam miego metu sustojantis kvėpavimas: žmogus knarkia, po to kelias sekundes nutyla, t. y. kvėpavimas sustoja. O tada vėl pasigirsta knarkimas. Toks poilsis nevisavertis, todėl dieną smegenys stengiasi „atsigriebti“.
 
Miego apnėją pirmiausiai pastebi antroji pusė arba „kambario kaimynai“, kadangi pats sergantysis apie tai dažniausiai net nenutuokia. Jis naktimis pabunda po kelis kartus dėl oro trūkumo ir nesupranta, kas atsitiko, rytais jo arterinis kraujospūdis būna pakilęs.
 
Ką daryti: eikite pas somnologą. Nustatyti apnėjos priežastį padės polisomnografija.
 
Diabetas
 
Amerikos mokslininkų teigimu, žmonėms, kurie dieną jaučiasi mieguisti, reikėtų išsitirti, ar neserga cukriniu diabetu. Jeigu sutrinka gliukozės apykaita ir utilizacija, žmogų ima miegas (tiek padidėjus gliukozės lygiui kraujyje, tiek sumažėjus).
 
Kaip atpažinti: nuolat kankina troškulys, silpna, sausa burnoje, niežti odą, nukrinta arterinis kraujospūdis, dažnai svaigsta galva.
 
Ką daryti: pasikonsultuokite su endokrinologu ir išsitirkite kraują bei šlapimą.
 
Žemas kraujospūdis
 
Jeigu arterinis kraujospūdis yra žemas, galvos smegenys gauna mažiau kraujo ir deguonies, todėl apima mieguistumas.
 
Kaip atpažinti: nuolatinis silpnumas, vangumas, dažnai svaigsta galva, galimi jos skausmai.
 
Ką daryti: matuokite kraujospūdį skirtingu paros metu. Jeigu jis žemas nuolat – pasikonsultuokite su terapeutu.
 
Skydliaukės problemos
 
Skydliaukės gaminami hormonai reguliuoja daugelį organizmo funkcijų: medžiagų apykaitos procesus, svorio augimą arba kritimą, tonuso palaikymą. Jeigu hormonų pagaminama nepakankamai, sulėtėja apykaitos procesai, apima mieguistumas.
 
Kaip atpažinti: padidėja nuovargis, pablogėja atmintis. Oda išsausėja, nagai pradeda lūžinėti, apetitas mažesnis, tačiau svoris padidėja. Galimi menstruacinio ciklo sutrikimai.
 
Ką daryti: pasikonsultuokite su endokrinologu ir išsitirkite skydliaukės hormonus.
 
Anemija (mažakraujystė)
 
Kai organizmui trūksta geležies, sutrinka hemoglobino gamyba, todėl organai gauna mažiau deguonies. Smegenys pradeda „dusti“, apima mieguistumas ir vangumas.
 
Kaip atpažinti: silpnumas, galvos svaigimas, slenkantys plaukai, iškreipti skonio pojūčiai.
 
Ką daryti: išsitirkite kraują. Jeigu hemoglobino lygis per žemas – keliaukite pas terapeutą. Kad išsigydytumėte mažakraujystę, reikės pakoreguoti savo racioną ir gerti geležies papildus.
 
Vaistai
 
Kai kurie vaistiniai preparatai pasižymi raminamuoju poveikiu, skatina mieguistumą. Tai trankvilizatoriai, senesnės kartos antihistaminai, vartojami alergijos gydymui.
 
Ką daryti: visada įdėmiai perskaitykite vaisto vartojimo instrukciją. Jeigu mieguistumą jums sukelia būtent vartojamas preparatas, paprašykite, kad gydytojas išrašytų kitą.
 
Efektyviausi kovos su mieguistumu būdai
 
Tinkamai pasiruoškite naktiniam poilsiui. Specialistai tvirtina, kad dauguma atvejų dienos mieguistumo priežastis yra labai paprasta – blogas arba labai trumpas miegas naktį. Todėl patariame, kaip pagerinti nakties miegą, kad dieną skirtumėm gyvenimui, o ne snauduliui:
 

 • Išsimaudykite po šiltu dušu – jis gerai atpalaiduoja.
 • Valandą iki miego išgerti ramunėlių arbatos, kuri leis jums ilsėtis visą naktį, o ryte prabusite žvalūs Prieš naktį išgerkite stiklinę šilto pieno su 1 šaukšteliu medaus.
 • Prieš miegą nereikėtų ilgai sėdėti prieš monitorių arba televizoriaus ekraną, ypač žiūrint siaubo ir aktyvaus veiksmo filmus, taip pat aiškintis santykius ir pyktis su šeimos nariais.
 • Lova turi būti pakankamai kieto paviršiaus, pagalvė ne per aukšta, o antklodė – lengva. Geriausiai, jei tai vilnonė paklodė.
 • Miegamąjį prieš naktį reikėtų gerai išvėdinti, o jei yra galimybė – palikti šiek tiek atvirą langą.
 • Prieš miegą specialistai rekomenduoja atpalaiduoti visą kūną, pradedant nuo kojų, rankų, pilvo, kaklo ir galvos. Stenkitės apie nieką negalvoti, susikoncentruokite ties kiekviena savo kūno dalimi ir kvėpavimu.

 
Mankštinkitės. Tai labai paprastas ir senas metodas, padedantis pakelti darbingumą.  Įpraskite kiekvieną rytą pasimankštinti (naudingas ir lengvas pabėgiojimas bei vandens procedūros). Lengvas fizinis krūvis suteiks jums būtiną tonusą.
 
Atsisakykite žalingų įpročių. Pirmiausiai – tabako. Be nikotino į rūkaliaus kraują patenka daugybė nuodingų medžiagų, griaunančių visas organizmo sistemas. Pavyzdžiui, anglies monoksidas (СО, dar vadinamas smalkėmis), patekęs į kraują pradeda reaguoti su hemoglobinu – jungiasi su juo. Dėl to audiniams ima stingti deguonies, žmogus netrunka pajusti nuovargį. Be to, rūkaliai retai susimąsto apie nepatogumus, kuriuos sukelia aplinkiniams, juolab kad pasyvus rūkymas organizmui kenkia nė kiek ne mažiau, negu aktyvus.

Pajudėkite darbe. Stenkitės kas 45-50 minučių daryti pertraukėles, prasimankštinti, nesėdėkite kiaurą dieną prie kompiuterio vienoje pozoje. Praktiškai bet kokioje darbo vietoje įmanoma rasti galimybę pereiti koridoriais – būtina tokia galimybe pasinaudoti. Net ir trumpalaikis veiklos pakeitimas leis atsipalaiduoti ir atsikratyti mieguistumo bei nuovargio.
 
Optimizuokite darbo grafiką. Tikriausiai žinote, kaip veikia jūsų vidinis „laikrodukas“ (kada jums geriau atsikelti ryte, kokiomis valandomis padidėja darbingumas ir taip toliau). Šia prasme visi žmonės skirstomi į „vyturius“ ir „pelėdas“. Pirmiesiems lengviau anksti atsikelti ir anksti gultis miegoti, antriesiems – vėliau atsikelti ir darbo dieną baigti vėliau. Pasistenkite savo darbo dieną organizuoti pagal savo organizmo bioritmus – gali būti, kad tai iškart padės atsikratyti mieguistumo.

Pietų pertrauka. Karšto klimato šalyse, pavyzdžiui, Ispanijoje, oficialiai egzistuoja siestos – popiečio poilsio, kuris yra istoriškai susiklosčiusi tradicija – sąvoka. Ispanijoje siestos laikas sutampa su pačiomis karščiausiomis valandomis, kai darbo našumas labai krenta. Nors mūsų kraštuose klimato sąlygos skiriasi nuo Ispanijos, pietų pertrauka pavalgymui ir poilsiui – ne mažiau prasmingas dalykas. Stenkitės valandos trukmės pietų pertrauką skirti ne vien valgymui, bet ir poilsiui po jo. Žinoma, pas mus ne visose darbo vietose yra galimybė per pietus nusnūsti (kaip Japonijoje ar Ispanijoje), tačiau tikrai bet kokiame darbe galima per pietų pertrauką išeiti pasivaikščioti gryname ore ar pasėdėti ant suoliuko.
 
Planuokite savo poilsį. Stenkitės maksimaliai prasmingai išnaudoti savaitgalius ir šventines dienas. „Atsimiegojimo per išeigines“ taktika paprastai nėra labai veiksminga arba kartais išvis neturi jokio poveikio.
 
Taisyklingai maitinkitės. Taisyklingos mitybos tema yra plati ir visus jos aspektus glaustai aptarti sunku. Būtina pažymėti, kad taisyklinga mityba – vienas esminių stiprios sveikatos ir geros savijautos pagrindų. Stenkitės pirkti kokybiškus natūralius produktus. Bet kokia dieta turi būti pagrįsta sveiko proto principais. Kitaip tariant, vidutinės klimato juostos gyventojo racione turi būti ir augalinės, ir gyvulinės kilmės produktų. Suaugusiam žmogui būtinas kompleksinis reguliarus maitinimasis – visaverčiai pusryčiai, pietūs ir lengva vakarienė. Išbraukite iš raciono gazuotus gėrimus (toniką, kokakolą, energinius gėrimus), pernelyg sūrius ir saldžius produktus, sublimuotus produktus (užpilamus makaronus, košes ir panašiai – visa tai vartoti galima tik esant neišvengiamai būtinybei).
 
Produktai, suteikiantys žvalumo
 
Su mieguistumu ir nuovargiu kiekvienas kovojame savaip. Dažniausiai tokiais atvejais griebiamės kavos ir stiprios žaliosios arbatos, tačiau daug energijos suteikia ir kiti produktai, pavyzdžiui...
 

 • Šaltas vanduo. Vandens trūkumas organizme yra viena iš nuovargio priežasčių. Gerkite daugiau vandens, ypač rytais, pirmoje dienos pusėje.
 • Mėsa. Mėsoje ir žuvyje esantys baltymai skaidomi lėčiau, todėl energija išsiskiria palaipsniui ir jos ilgiau užtenka. Žinoma, gabaliukas mėsos veiks ne taip, kaip rytinis puodelis kavos, tad miegai iš karto neišlakstys, tačiau energijos atsargos bus papildytos.
 • Šokoladas. Jis ne tik labai skanus, tačiau taip pat turi daug cukraus, stimuliuoja laimės hormonų gamybą – visa tai lemia, kad bent porą valandų jaučiamės energingesni.
 • Kiaušiniai. Priskiriami prie „supermaisto“ kategorijos. Juose daug vitaminų ir mineralinių medžiagų, didinančių organizmo ištvermę bei atsparumą, padedančių greičiau atgauti jėgas po fizinio krūvio.
 • Žalioji arbata. Viskas ir taip aišku – joje yra kofeino. Puodelis žaliosios arbatos suteikia energijos ilgesniam laikui, negu kava, nors pastaroji suveikia greičiau.
 • Uogos. Stimuliuojamuoju poveikiu bene labiausiai pasižymi avietės, mėlynės ir braškės, tačiau galima vartoti ir kitas.
 • Apelsinų sultys. Nuolat skubantys tikrai įvertins citrusinius vaisius. Sultyse gausu naudingo vitamino C, o kvapas stimuliuoja smegenų veiklą.
 • Obuoliai. Šie vaisiai – puikus energijos ir sveikatos šaltinis. Be to, jie naudingi dantims.
 • Riešutai. Jie labai maistingi ir taip pat suteikia daug energijos. Tiesa, piktnaudžiauti nereikia, ypač prieš miegą, nes nepanaudotos energijos perteklius linkęs kauptis nepageidaujamose kūno vietose.
 • Jogurtas. Skanus ir naudingas produktas. Deja, cukraus dažniausiai turi daug daugiau, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio, todėl atidžiai skaitykite, kas parašyta ant pakuotės.
 • Avižinė košė. Juose gausu sudėtingųjų angliavandenių ir ląstelienos. Na, o jeigu įmaišysite ko nors saldaus, tokie pusryčiai suteiks energijos visai dienai.
 • Bananai. Jų sudėtyje esančius cukrus mūsų organizmas įsisavina daug geriau.

 
Ir dar šis tas...
 

 • Atminkite: jūsų pusryčiai turi būti pakankamai kaloringi, tačiau nesunkūs. Geriausiai tinka kiaušinienė (be kumpio) arba avižų, grikių košė, vaisiai.
 • Žvalumo suteikia sportas, pavyzdžiui, tenisas, aerobika, bėgiojimas Savijautą gerina ir žvalina prieš pusryčius išgertos šviežios sultys.
 • Energijos užtaisą garantuoja ir žolelių arbata. Sumaišykite po 1 šaukštą čiobrelių, melisos, žemuogių lapų. Šio mišinio 1 šaukštą užplikykite 1 stikline virinto vandens, palikite 20 minučių. Nukoškite ir išgerkite per dieną tarp valgymų.
 • Priešpiečiams tiks gabalėlis sūris su pilno grūdo duona arba užkandžiams – riešutai.
 • Svarbius darbus yra geriau planuoti pirmoje dienos pusėje, kol galva dar aiškiai dirba.
 • Į biurą turėtų patekti kiek įmanoma daugiau saulės, kuri stimuliuoja centrinę nervų sistemą, pakrauna energijos ir leidžia ilgai išlikti budriems.
 • Užsiimkite bet kokiu mėgstamu dalyku ir miegas dings. Vaikščiokite į teatrus, parodas, koncertus, bendraukite su jums įdomiais žmonėmis.

 
Būkite žvalūs ir sveiki!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Danguole
2018-12-01 23:15
Superinis dalykas energijos lygiui pakelti ir palaikyti Bio q10 Gold.Naturalus produktas ir pripratimo nesukelia.