Kas yra vaiko nutukimas

Šiandien suaugusiųjų ir net vaikų nutukimas – dažnas reiškinys. Tam įtaką daro mūsų gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, sumažėjęs teigiamų emocijų kiekis ir blogi mitybos įpročiai.

Kas yra nutukimas?

Tai diagnozė, nustatoma asmeniui, kurio poodiniame sluoksnyje ir kituose audiniuose susikaupia per daug riebalų, o kūno masė viršija amžiaus normą 10 daugiau procentų. Ši problema ne tik estetinė. Metams bėgant, nutukimas gali išprovokuoti varikozinį venų išsiplėtimą, širdies, kraujagyslių sutrikimus, sutrikdyti lytinių ląstelių veiklą. Be to, antsvoris sukelia ir psichologinių problemų: sutrikdo socialinę adaptaciją, daro įtaką renkantis profesiją ir antrąją pusę.

Kas lemia svorio augimą?     


Kaip vieną iš pagrindinių vaiko nutukimo priežasčių reikėtų paminėti padidėjusį būsimosios mamytės suvartojamo maisto kiekį paskutiniu nėštumo laikotarpiu. Tai gali lemti ir genetika: jeigu vieno iš tėvų kūno masė padidėjusi, tikimybė, kad apvalės ir mažasis žmogutis, išauga 40%, o jei antsvorio turi abu tėvai – 80%. Įvairių kitų ligų sutrikdyta medžiagų apykaita taip pat lemia nutukimą.        

Yra ir kitų svorio padidėjimui įtakos turinčių faktorių: kartais tėvai verčia vaiką persivalgyti, pamiršdami tai, kad jo organizmas pats sugeba kontroliuoti sotumo jausmą. Paskutiniu metu daug žalos padarė patraukli kenksmingų ir kaloringų, visiškai nesveikų produktų reklama – nenuostabu, kad jais susigundo ne tik vaikai, bet ir už jų mitybą atsakingi tėveliai.     

Lytinio brendimo laikotarpiu nutukimas gali atsirasti dėl suaktyvėjusių hormonų veiklos, bet dar dažniau kaltas nejudrus gyvenimo būdas: vaikai per ilgai užsisėdi prie kompiuterio ar televizoriaus, neišeina iš namų (ypač per atostogas). Dažniausiai šią priklausomybę suformuoja tėvų, mėgstančių laisvalaikį leisti ant sofutės, pavyzdys.  

Kaip klasifikuojamas nutukimas?

Suprantama, kad nutukimas nutukimui nelygus. Priklausomai nuo kūno masės pertekliaus, skiriamos 4 jo fazės, nustatomos apskaičiavus kūno masės indeksą (KMI), išmatavus krūtinės, klubų, liemens apimtį, specialiu prietaisu ištyrus poodinį riebalų sluoksnį.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Nesvarbu
2013-02-03 21:32
Na tokiam vaiku nėra baisu valgyti tokį maista.
tik
2012-04-02 11:43
toki straipsni gali parasyti bet kas... labai neinformatyfvus... gaila...
steja
2012-03-12 22:13
nereikia buti labai kategoriskiems. Yra ir tam tikru ligu, del kuriu sutrinka virskinimo sistema ir svoris tiesiog auga savaime. Tarkim diabetas...
piau
2012-03-12 17:21
Na aš esu skaičiusi apie tai, kad viskas priklauso nuo to, kaip mama nėštumo metu maitinosi. Jei valgė daug, vaikas turės polinkį į storumą, jei normaliai - mitybos problemų nebus. Nežinau kiek čia tiesos, bet visai tikėtina.
vasara
2012-03-12 17:20
Mažiau valgyti reikia ir nebus jokių nutukimų. Netikiu, kad nutukimas paveldimas. Tiesiog jei tėvai nutukę, vadinasi neteisingai maitinasi ir taip pat maitina vaiką. Ko tuomet norėti?