Kaip pabėgti nuo senatvės?

Dar niekas nesukūrė amžinos jaunystės eleksyro, tačiau būdų išsaugoti ją ilgiau yra ne vienas. Štai keli iš jų.

Senatve, aš tave suvalgysiu!

Miestų gyventojai suvartoja per daug riebalų ir gyvulinės kilmės baltymų. Mėsos produktus derėtų valgyti tik retkarčiais – geriausia pirmenybę teikti neriebiai jautienai, vištienai ir kalakutienai. Žuvies patiekalai turėtų puikuotis ant stalo ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę.

Produktus geriau ne kepti, o troškinti ir ruošti garuose. Būtina suvartoti pakankamai vaisių ir daržovių, ir būtent tų, kurie auga mūsų kraštuose. Daržovės gerina žarnyno motoriką (daugelis vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių susiduria su šia problema). Jas patartina valgyti ne šviežias, bet termiškai apdorotas (tiesa, tik trumpą laiką) – taip jos įsisavinamos geriau.

Nepiktnaudžiaukite duona ir miltiniais gaminiais. Geriau įtraukite į savo racioną daugiau džiūvėsėlių, padžiūvusios duonos, ir valgykite nedidelėmis porcijomis po 4–5 kartus per dieną.

Su genais (ne)pakovosime


Ilgaamžiškumas labai priklauso nuo genetikos. Kaip sakoma, prieš vėją nepapūsi, tačiau apsisaugoti nuo paveldimų ligų galima. Pavyzdžiui, jeigu jūsų giminėje žmonės anksti miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų, reikia reguliariai lankytis pas kardiologą, mesti rūkyti, atsisakyti alkoholio, sekti savo kraujospūdį. Na, o jeigu kas nors serga cukriniu diabetu, ne pro šalį išsitirti pas endokrinologą ir apriboti saldumynų kiekį.

Pageidautina pakeisti ir savo požiūrį į gyvenimą. Pozityvūs ir optimistiškai nusiteikę žmonės gyvena ilgiau už tuos, kurie visada viskuo nepatenkinti. Svarbu išsaugoti ir šiltus santykius su šeima – pastebėta, kad tie, kurie senatvėje tampa globėjais arba įtėviais, už savo bendraamžius atrodo daug jaunesni, o ir jaučiasi geriau. Pojūtis, kad esame kam nors reikalingi, verčia mus mobilizuotis ir neleidžia senti.

Judėjimo malonumas ir nauda

Garbaus amžiaus žmonėms būtina judėti, tačiau fizinis krūvis turi atitikti galimybes. Prieš užsibrėžiant tikslą tapti tikru sportininku, reikia išsitirti, pasikonsultuoti su savo gydytoju ir išsiaiškinti, kokios būklės yra širdies ir kraujagyslių sistema, sąnariai, smegenų ir kojų kraujagyslės.

Optimali veikla – plaukiojimas, tačiau tai nereiškia, kad tinka tik jis ar kuri kita konkreti sporto šaka. Naudingas ir paprastas lipimas laiptais į trečią aukštą, ir pasivaikščiojimas nuo vienos stotelės iki kitos.

Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis!

Kaip visiems žinoma, protinį darbą dirbantys žmonės gyvena ilgiau – ir tai tikrai nėra atsitiktinumas. Senatvė ateina tada, kai pradeda mirti neuronai – galvos smegenų ląstelės. Jeigu smegenys bus reguliariai lavinamos, galima ilgiau išsaugoti jaunystę. Skaitymas, kryžiažodžių, rebusų ir galvosūkių sprendimas, poezijos ir kalbų mokymasis – visa tai daug geriau už beprasmį serialų žiūrėjimą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
ale
2013-05-05 19:06
niekur tu nuo tos senatves nepabegsi