Ką būtina žinoti apie antidepresantus?

Kaip veikia antidepresantai

Dauguma antidepresantų pakeičia galvos smegenų cheminių medžiagų balansą, dar vadinamą “neuromediatoriais” arba “neurotransmiteriais”. Neuromediatoriai perduoda elektrinius signalus iš vienos nervinės ląstelės kitai. Neuromediatorių trūkumas gali sukelti emocinius sutrikimus, pavyzdžiui depresiją. Antidepresantai padeda neuromediatoriams lengviau pasiekti smegenų ląsteles. Antidepresantai veikia ne iš karto – įprastai jiems prireikia 2-4 savaičių iki veikimo pradžios.

Ko tikėtis iš antidepresantų?

Antidepresantai – labai veiksmingi vaistai, jei vartojami kartu su terapija. Šis derinys yra pripažintas kaip veiksmingiausias depresijos gydymo metodas. Dauguma žmonių, vartojančių antidepresantus, pripažįsta, kad tokie simptomai kaip liūdesys, apatija, bevilitškumo jausmas – gerokai sumažėjo. Tačiau reikia prisiminti, kad antidepresantai pradeda veikti tik po kurio laiko.

Jei antidepresantai neveikia

Jei 3 savaičių laikotarpyje depresijos simptomai nesumažėjo, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Gali būti, kad jums paskirti vaistai netinka arba tiesiog reikia pakeisti vaistų dozavimą. Tai normali praktika: dažnai pirmieji išrašyti vaistai pacientams nepadeda. Depresijos gydymas – ilgas ir kruopštus darbas, todėl neskubėkite ir nelaukite greitų rezultatų. Po 3 mėnesių turėtų būti visiškai aišku, ar liga traukiasi ir antidepresantai padėjo.

Brangūs ar pigesni?

JAV maisto ir vaistų administracijos tarnybos skaičiavimais, brangūs antidepresantai savo veiksmingumu ir kokybe nesiskiria nuo pigesnių. Tačiau kai kurie tyrimai rodo kitokius rezultatus. Žinoma, į visų tyrimų rezultatus reikėtų žiūrėti atsargiai, nes prie tyrimų atlikimo neretai prisideda patys vaistų gamintojai, kurie yra suinteresuoti gauti jiems palankius rezultatus. Jei abejojate dėl vaistų veiksmingumo ir kainos santykio – pasikonsultuokite su gydytoju, kuriuo pasitikite.

Kiek laiko gerti antidepresantus?

Gydymas antidepresantais įprastai turėtų trukti ne ilgiau nei metus laiko. Svarbu atsiminti, kad nevalia nutraukti antidepresantų vartojimo, kol nepraeitas visas kursas. Jei dėl antidepresantų jums sunku užmigti ar pasireiškia kiti simptomai, pasitarkite su gydytoju ir paprašykite sudaryti vaistų vartojimo sistemą. Pavyzdžiui antidepresantus gerti tik rytais.


Šalutinis antidepresantų poveikis

Nebijokite pasakyti gydytojui jei pastebėjote kokį nors šalutinį antidepresantų poveikį. Pavyzdžiui jei antidepresantus geriate maisto metu, jus gali imti pykinti. Kartais antidepresantai gali sukelti ir seksualinių problemų. Antidepresantai kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, tačiau paprastai jis išnyksta per kelias savaites nuo vaistų vartojimo pradžios.

Sąveikia su kitais vaistais

Naujos kartos antidepresantai yra kokybiškesni, todėl rečiau pastebima jų sąveika su kitais vaistais. Tačiau bet kuriuo atveju, jei vartojate kitus vaistus, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju apie galimas komplikacijas. Gali būti, kad vaistai dėl sudėties gali stiprinti arba atvirkščiai, slopinti vienas kito poveikį, o tai pakenks jūsų sveikatai.

Mitai apie antidepresantus

Kai kurie pacientai būna įsitikinę, kad antidepresantai pavers juos “robotais” (netiesiogine šio žodžio prasme). Iš tiesų antidepresantai tiesiog palengvina tokius simptomus kaip liūdesys ar apatija, tačiau kitos emocijos tikrai neišnyksta. Dar viena nepagrįsta baimė – priprasti prie antidepresantų ir nesugebėti be jų gyventi. Įprastas antidepresantų kursas trunka nuo 6 iki 12 mėnesių, o fizinės priklausomybės jie nesukelia. Vienintelis pavojus – priprasti psichologiškai. Tačiau jei antidepresantų vartojimas vyksta kartu su terapija, tikimybė priprasti prie vaistų išlieka minimali.

Depresija ir fizinis užimtumas

Fizinis aktyvumas skatina išsiskirti endorfinus, kurie pagerina nuotaiką ir sumažina depresijos lygį. Klinikiniai tyrimai parodė, kad reguliari mankšta – geriausias lengvos depresijos formos gydymo metodas. Be to, geriausią įtaką daro toks sportas, kuris atliekamas grupėmis ar su partneriu. Taigi jei nenorite gerti antidepresantų, galite išbandyti šį sveiką metodą ar bent jau prijungti jį prie bendro gydymo kurso.

Antidepresantų vartojimo nutraukimas

Antidepresantų vartojimo trukmę nustato tik gydytojas, todėl būtent jis turi pasakyti, kad vaistų galima atsisakyti. Jei antidepresantų vartojimą nutrauksite staiga ir per anksti, tai gali sukelti šalutinį poveikį ar netgi atkrytį. Nutraukiant antidepresantų vartojimą geriausia vaistų kiekį mažinti palaipsniui, kad organizmas spėtų apsiprasti ir nebūtų traumuojamas. Mažėjančias dozes turi nustatyti gydytojas, atsižvelgiant į jūsų emocinę būseną ir antidepresantų savybes.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Zyle
2021-08-03 20:10
Kreiptis i specialista ,del nerimo.Idomu butu suzinot,kaip rast gera specialista.Nes pirmas pasiulymas specialisto tai antidepressants ir raminamieji.Kitaip tariant pasiulymas tapti narkomanu skrajojanciu padebesiais,kol masina nepartrenks.
Sandra
2021-03-04 04:26
Stilnox?
Irka
2018-09-09 18:21
Lexotonilis yra baisus psixoteopikas o ne antidepresantas
Laima
2017-04-12 10:53
Nuo visu raminanciu ilgiau vartojant tampi priklausomas,jei nedidini ju dozes,jie nebeveikai,5m geriu po tris lexotanilio,pries miega,kadangi stilnox,kazkada buves vos ne stebuklas,po 2men,nustojo veikti,jei esate jauni zmones,visus raminancius gerkite tik ekstriniu atveju,jei esate amziuje,....pagalvokite,kuris geresnis variantas,ar kankintis bemiegese naktyse ir kas diena nebetekti jegu,alinti psichika ir taip isproteti nuo nemigos,ar rinktis tablete,nuo kurios bent tris val.pamiegi....
marina
2017-02-15 19:38
Paskutiniu metu kazkaip negaliu suvaldyti savo nervus, verkiu..Gydytojas man israse Elicea 10 mg, po 1/2 per diena, o ryte ir vakare suciulpti i tabl. lexotanilio..Bijau, kad tai stiprus antidepresantas?