Alkoreksija: alkoholis vietoj maisto

Pasauliniai mados namai, žurnalai ir reklamos diktuoja sėkmingos, savo kūną ir gyvenimą kontroliuojančios, asmenybės kultą, nuolat mums primena, kaip turėtume atrodyti, kiek sverti ir ką vilkėti, kad tilptume į bekompromisius geidžiamo atvaizdo visuomenėje standartus. Grožis neatsiejamas nuo liekno, išpuoselėto ir dažnai dietomis iškankinto kūno. Prie tokių badavimo pasekmių, kaip anoreksija, bulimija, kartu su alkoreksija šliejasi ir alkoholizmas.

Linksmas būdas sulieknėti?

Alkoreksija, arba alkoholinė anoreksija (angl.k. drunkorexia) – elgesys, priskiriamas prie valgymo sutrikimų: žmogus stengiasi minimalizuoti dienos maisto racioną, kad ,,sutaupytas“ kalorijas galėtų naudoti alkoholiniams gėrimams artėjančio vakarėlio metu. Dienomis badaujama, o vakarais sotinamasi kaloringais alkoholiniais kokteiliais. Dietos tikslas – neatsisakant ,,girtų linksmybių“ numesti ar išlaikyti esamą svorį. Toks elgesys populiarius tarp jaunų žmonių, dažniau moterų nei vyrų.

Alkoreksija – sparčiai pasaulyje plintanti „liga“

Anot, dienraščio „The Local“ šaltinių, Švedijoje atlikti tyrimai parodė, kad net 21 % merginų ir 2 % vaikinų susiduria su šia problema. „Med Daily“ dienraštis aprašė kitus, Misūro universiteto mokslininkų atliktus, tyrimus, kurių metu buvo apklausti 18–24 metų asmenys. Rezultatai parodė, kad net 30 % jaunuolių vietoj maisto renkasi alkoholį, beje, merginos šitaip elgiasi tris kartus dažniau nei vaikinai. „Kai atsisakome įprastinio, normalaus maisto, o jį keičiame alkoholiu, pavojus organizmo sveikatai bei gyvybei yra didžiulis“, – tvirtina Misūrio universiteto docentė Victoria Osborne. Beje, specialistai yra nustatę, kad 36 % nuo alkoholizmo besigydančių moterų turi polinkį ir į anoreksiją, nuo alkoholio yra priklausomos ir trečdalis bulimija sergančių pacienčių. Alkoreksikų sąrašą pasaulyje papildo tokios įžymybės, kaip Lady Gaga, Lindsay Lohan.


Dietos kaina – alkoholizmas, efektas – 0 procentų

Nereguliari mityba ir gausus alkoholio vartojimas sukelia miego, medžiagų apykaitos sutrikimus, skrandžio ligas. Ir tai tik ,,lašas jūroj“ – tokia dieta gali tapti agresijos, nuovargio, dusulio, diabeto, apakimo ir priklausomybės nuo alkoholio priežastimis. Mokslininkų nuomone, alkoreksija stipriai pakerta asmenybę, jos pažinimo, elgesio ir fizinius gebėjimus, lemia psichologinius sutrikimus.

Alkoholis ir dieta – visiškai nesuderinami dalykai

Vartodami alkoholį gauname didelius kiekius tuščių kalorijų, organizmas jas skaido į acto rūgšties aldehidą, o šis – į acetatą, kurį sudegina pirmiausia palikdamas ramybėje kitas medžiagas. Tokiu būdu organizme nustojami deginti riebalai, kaupiamas cukrus. Moksliškai patvirtinta, kad alkoholyje glūdinčios kalorijos mus storina net dvigubai labiau, nei daug angliavandenių turintis maistas. Kol save nuodijame, tikėdami tokios dietos rezultatyvumu, kiekviena išgerta taurelė mus žaloja fiziškai ir psichologiškai.

Psichoaktyvių medžiagų vartojimas svorio kontrolei naudojamas ne pirmą kartą

Sveikatos specialistai prisimena laikus, kuomet JAV svorio mažinimui buvo skiriami amfetaminai, o paaiškėjus pražūtingam jų poveikiui tokios „pagalbos“ turintiems viršsvorį – atsisakyta. Šiuo metu tarp merginų vis dar gaji nuostata, kad svorį galima kontroliuoti pasitelkiant rūkymą. Paradoksalu, tačiau saugūs ir tikrai veiksmingi svorio kontrolės būdai, fizinis aktyvumas ir subalansuota mityba, daugeliui išlieka nepatrauklūs.

» Rašyti komentarą