Vaistai ir kūdikio žindymas

Vaistai ir kūdikio žindymas

Neabejotina, jog motinos pienas kūdikiams, ypač pirmųjų 4–6 mėnesių, yra nepaprastai svarbus. Motinos pienas yra geriausias maistas kūdikiui ir saugo jį nuo daugelio ligų. Deja, žindančios motinos kartais suserga, ir tuomet prireikia vaistų… Bet ar galima žindyti kūdikį, jei motinai reikia vartoti vieną ar kelis vaistus?

Nesaugių vaistų sąrašas nedidelis

Vaistų sąrašas, kurie yra nesaugūs maitinančioms mamoms, yra gana nedidelis. Didžioji dalis medikamentų gali būti vartojami nekenkiant vaikučiui. Yra žinoma, jog daugelis vaistų į motinos pieną patenka labai nedideliais kiekiais ir jų nepageidaujamas poveikis kūdikiui yra labai silpnas. Aišku, yra keletas vaistų grupių, kuriuos maitinančioms motinoms vartoti draudžiama. Tad kuomet žindanti mama pasijunta blogai, pasireiškia ligos simptomai, dėl vaistų vartojimo būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Deja, pasaulyje nėra vaisto, kuris būtų absoliučiai saugus ir negalėtų sukelti pašalinių reakcijų. Sprendžiant, kurį vaistą vartoti, reikėtų įvertinti riziką ir naudą: maitinimo krūtimi nauda gerai žinoma ir nediskutuotina, todėl gydytojai turėtų patarti nutraukti maitinimą tik tada, kuomet tikrai yra mokslinių įrodymų, kad vaistas pakenks vaikeliui. Kai yra įrodytas nepageidaujamas poveikis, gydytojai turi apsvarstyti kitus gydymo būdus, arba, jei maitinimas krūtimi turėtų būti laikinai nutrauktas, įtikinti mamą tęsti pieno nutraukinėjimą, taip neleidžiant pienui išnykti, ir sugrįžti prie maitinimo krūtimi iš karto, kai tik bus galima.

Neįvertinama maitinimo krūtimi svarba

Deja, daugeliui gydytojų, paskyrusių vaistų žindyvei, atrodo saugiausia nutraukti žindymą. Tais atvejais, kuomet maitinančiai mamai reikia vartoti vaistus, maitinimo krūtimi svarba ne visada įvertinama. Pasireiškus kokiai nors nepageidaujamai reakcijai į vaistą, žmonės yra linkę kaltinti pirmiausia gydytojus. Tokiu būdu gydytojai atsargumo dėlei verčiau pataria motinai nutraukti maitinimą, nei atlikti reikiamus tyrimus ir mamą užtikrinti, kad jos vartojami vaistai yra saugūs kūdikiui. Tenka pabrėžti, jog žindyves dažniausiai gydo vidaus ligų ar šeimos gydytojai, kuriems paprastai trūksta pediatrijos žinių. Dauguma nėra skaitę apie maitinimą krūtimi ir vaistų vartojimą, ypač jei jie nėra pediatrai ar akušeriai, ginekologai. Daugumos jų žinios apsiriboja vaistų pakuotės lapeliu, kur parašyta, kad maitinančioms motinoms vaisto vartoti nerekomenduojama. Taip rašoma todėl, kad išsamūs vaisto saugumo klinikiniai tyrimai nėra atlikti, o jie yra labai brangūs ir ilgai užtrunka. Vaistų firmos nori teisiškai apsidrausti nuo atsakomybės, jeigu lieka bent mažiausia abejonė, nes nenori rizikuoti milžiniškomis baudomis dėl abejotino nepageidaujamo vaisto poveikio kūdikiui.

2 psl. »

Komentarai (2)

Vida 2012-07-23 11:24
Mano puseserė taip pat serga šia liga. Gydytojai kategoriškai uždraudė maitinti. Prieštraukuliniai preparatai jau ir šiaip yra menkas gėris, bet gal tai priklauso nuo konkretaus vaisto. Vieni padeda, bet tuo pačiu yra ir kenksmingesni, kiti visiškai neefektyvūs.
regina 2012-07-23 06:45
as pavyzdziui noreciau zinoti kaip del epilepsija sergant ar galima maitinti krutimi ar ne nes vaistus vartoti reikia kasdien.as jau vartoju vaistus 7metus ir turesiu vartoti visa likusi gyvenima.turiu mergaite kuriai 2menesiai ir noreciau maitinti krutimi o ipatingai kai turiu tiek daug pieno,bet daktarai nesutinka vienas sako negalima kitas galima,o skaiciau internete kad nuo vartojamu vaistu priklauso.kaip ir mano mama tikiu kad galeciau maitinti krutimi labai ilgai ir labai to noreciau...

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas