Skiepai: kaip susigaudyti prieštaringos informacijos sraute?

Skiepai: kaip susigaudyti prieštaringos informacijos sraute?

Antivakcininiais vadinami judėjimai pamažu įgauna pagreitį visose civilizuotose pasaulio šalyse. Ne išimtis ir Lietuva. Pastaruoju metu itin padaugėjo neigiamos informacijos apie skiepus ir skiepijimąsi. Deja, daugeliui tėvų skiepai vis dar yra nesuprantama sritis, informacijos internete galima surasti įvairiausios, tačiau objektyvios – mažoka. Neigiama informacija mus pasiekia greičiausiai, galbūt todėl bet koks visuomenėje sklandantis mitas iš karto sukelia įtarimą ir baimę.

Antikūnų kova su sukėlėjais

Imuninė sistema – tai labai sudėtinga daugybės ląstelių ir organų sistema, kuri saugo organizmo genetinį pastovumą, gina nuo infekcijų ir kitų svetimų medžiagų. Viena iš imuninės sistemos užduočių yra atpažinti ligų sukėlėjus (pvz.: virusus, mikroorganizmus) ir kovai su jais mobilizuoti visas imuninės sistemos ląsteles. Pirmiausia su sukėlėju, patekusiu į organizmą, susiduria ir kovoja jau esančios kraujyje ir audiniuose ląstelės. Vėliau kovai su ligos sukėlėjais pradeda gamintis antikūnai (imunoglobulinai), kuriuos aktyviausiai gamina ląstelės, vadinamos limfocitais. Antikūnų yra labai įvairių, ir kiekvienas iš jų naikina tik tuos mikroorganizmus, jų nuodus ar svetimus baltymus, dėl kurių jis susidarė. Paprastai tariant, antikūnai nukenksmina virusus bei toksinus, mobilizuoja įvairius leukocitus, kad šie „užmuštų“ mikroorganizmus ir didesnius parazitus.

Taigi po tam tikro laiko nuo susidūrimo su svetima organizmui medžiaga (su mikroorganizmais susidūrus pirmą kartą, antikūnų sintezė efektyviausia esti tik maždaug po dviejų savaičių nuo užsikrėtimo), pradeda formuotis imuninės atminties ląstelės, kurios pagal savo sandarą taip pat priklauso limfocitams. Taigi šie limfocitai ilgam įsimena buvusio sukėlėjo savybes ir pakartotinai susidūrus su tokiais pačiais mikroorganizmais daug greičiau pradeda gaminti antikūnus – kova su ligos sukėlėju prasideda ir yra daug greitesnė. Tokiai imuninei reakcijai susidaryti jau nebereikia savaičių.

2 psl. »

Komentarai (4)

Kristina 2013-11-11 17:43
Tai ir yra pinigu plesimas. As nesuprantu kam skiepyti mazyli nuo hepatito B, tai per krauja ir lytiniu keliu plintanti liga. Kai uzaugs, lytiskai subres ar keliaus i salis kur ka as zinau adatos nestirilios ar kas, tada pats pasiskiepis. Bet organizmas jau bus subrendes, imunitetas susiformaves, kuno svoris bus didesnis. O nei kai mazyliui organizmui apeunant visas naturalias apsaugas i kuna ivaromas chemijos misinukas.
Nesvarbu 2012-08-01 19:38
Daug žmoniu skepasi
vinona 2012-07-16 10:50
Pas mus šeimoje visi paskiepyti ir vaikai, ir suaugę
Dovile 2012-07-16 10:50
Labai naudingas straipsnis. Kažkaip kitaip pažvelgiau į skiepus, nes iki šiol atrodė kad skiepai - tai tik pinigų plėšimas

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas