Rūpinamės vaikų higiena ir sveikata (I dalis)

Rūpinamės vaikų higiena ir sveikata (I dalis)

Žodis “higiena” (nuo graikų kalbos žodžio hygienos – sveikas) suprantamas kaip priemonės, taikytinos optimaliai žmogaus aplinkai sukurti, sveikatos ir ligų profilaktikai. Kokios sąlygos laikytinos optimaliomis mažajam žmogučiui? Kiek ir kokių būtinų priemonių reikia imtis vaiko priežiūrai? Ar galima dėti lygybės ženklą tarp švaros ir sterilumo, sterilumo ir vaiko sveikatos? Kaip pasirinkti aukso vidurį tarp kraštutinumų išsaugant ir dar pagerinant mažylio sveikatą?

Jei bent kiek atidžiau pažvelgtume, tai paaiškėtų, jog dauguma higienos priemonių skirtos pašalinti chemines medžiagas arba mikrobus. Su cheminėmis medžiagomis viskas pakankamai aišku. Mikrobai (moksliškai jie vadinami mikroorganizmais, o populiariai dar vadinami bakterijomis, rečiau – mikroskopiniais grybais ir vienaląsčiais gyvūnais) žmogaus organizme elgiasi  skirtingai. Patogeniniai mikroorganizmai visada arba beveik visada sukelia ligas. Tariami patogeniniai (santykinai neutralūs) nesukelia ligų, bent jau sveikam žmogui arba sukelia, bet tik patekus į organizmą dideliam mikrobinių ląstelių kiekiui  ir esant nusilpusiai imuninei sistemai. Draugiški mikroorganizmai, t.y. “pagalbininkai”, kartais net nepakeičiami.

Imuninė mažylio sistema iš tiesų yra netobula, dėl to ir apsauginės jos funkcijos smarkiai skiriasi nuo suaugusiųjų, bet ar tai reiškia, kad mes privalome mažąjį organizmą visiškai atriboti nuo bet kokių mikroorganizmų patekimo į jį? Sveika nuovoka sako, kad visiškai apsaugoti vaiką mes galime tik nuo pirmos grupės mikrobų. Nuo antros grupės mikrobų – nebent tik nuo labai didelio, “perteklinio” kiekio.

Vaiko kambarys

Vaiko kambario švarai užtikrinti (arba kambario, kuriuo jis dalinasi su kitais šeimos nariais) būtinas reguliarus kambario vėdinimas, valymas drėgna šluoste, knygų laikymas tik stiklu dengtose lentynose, pagal galimybes vengiant minkštų baldų ir kilimų. Šaltuoju metų laiku, kai įjungtas centrinis šildymas, rekomenduojamas oro drėkinimas. Tai daryti netgi būtina. Kuo sausesnis patalpoje oras, tuo daugiau drėgmės prarandama kvėpuojant ir išgarinant ją per odą. Tai  dar labiau apsunkina mažylio šilumokaitos procesą, kuris ir taip kol kas išvystytas netobulai. Be to išsausėja nosiaryklė ir tokiu būdu sumažėja jos apsauginės savybės, taigi vaikui gali padažnėti sloga ir kitos peršalimo ligos. Patalpos oro drėkinimui galima įsigyti specialius buitinius prietaisus, kuriuos įmanoma užprogramuoti reikiamu režimu. Išlaidavimų brangiems prietaisams galima ir išvengti ant radiatorių pastačius tiesiog atvirus dubenius ar voneles su vandeniu.

2 psl. »

Komentarai (3)

rututu 2012-02-15 15:39
Gal ir ne akmens amžiuje, bet pažiūrėkit kiek dabar alergiškų vaikų. Esu įsitikinusi, kad tos alergijos prasideda būtent nuo šiuolaikinių priemonių.
sandra 2012-02-15 15:38
O aš nematau nieko blogo šiuolaikinėse higienos priemonėse. Kaip ne kaip ne akmens amžiuje gyvename
laisve 2012-02-15 13:35
svarbiausia stengtis naudoti kuo maziau chemijos. pvz vaiko drabuzius as skalbiu su paprastu ukiniu muilu, o ne kokiais nors skalbimo milteliais. Patalyne virinu ir t.t.

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas