Pogimdybinis mastitas

Pogimdybinis mastitas

Maždaug 5 % krūtimi maitinančių mamyčių kenčia dėl mastito – mikrobų sukelto ūmaus infekcinio pieno liaukos uždegimo. Požiūris, kad tai tik tingių moterų problema, teisingas tik iš dalies: šiuo laikotarpiu reikia visai nedaug, kad susirgtumėte. Prasti higienos įgūdžiai – tik viena iš galimų mastito atsiradimo priežasčių.

Uždegimas dažniausiai pasireiškia tada, kai nusilpsta imunitetas. Kol jis stiprus, organizmas nesunkiai susidoroja su infekcija – priešingu atveju kovoti su mikrobais tampa daug sudėtingiau. Į rizikos grupę patenka ir tos moterys, kurios nėštumo metu patyrė ekstragenitalinių komplikacijų, per anksti pagimdė, sergančios mastopatija, turinčios pūlinių įvairiose kūno vietose ar spenelių anomaliją.

Mastitą gali sukelti stafilokoko bakterija, tačiau nereikia manyti, kad tai – vienintelis „blogis“. Sergant lėtiniu tonzilitu, šlapimtakių uždegimu, endometritu ar net paprasčiausiu dantų ėduonimi  patogeniniai ligos sukėlėjai yra išnešiojami kraujo ir gali patekti į pieno liauką, sukelti jos uždegimą.

Gydytojai spenelius neretai vadina infekcijos vartais, nes dėl įvairių priežasčių ant jų atsiradę įtrūkimai atveria jai kelius. Naujagimiui pasisotinti užtenka ir 5–10 minučių, tačiau kai kurios mamos vaiką prie krūtinės laiko daug ilgiau. Toks intensyvus dar nepasirengusių maitinti spenelių „masažas“ nieko gera neduoda – atsiradusius įskilimus tenka gydyti šaltalankių arba erškėtuogių aliejumi.

Gimdymo namuose paprastai labai stengiamasi, kad mamos nepasigautų kokios infekcijos: šios kartais pyksta, kad jų neišleidžia susitikti su šeima ar išeiti į fojė, tačiau viskas tik dėl jų pačių saugumo. Net ir peršalimas gali turėti neigiamų pasekmių, todėl nereikėtų vaikščioti pusnuogėms (tą ypač reikėtų pabrėžti visai jaunoms ir madų besivaikančioms mamytėms).

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas