Pilvo pūtimas, pykinimas – ar tai jau laktozės netoleravimas?

Pilvo pūtimas, pykinimas – ar tai jau laktozės netoleravimas?

Laktozės netoleravimas – opi problema, su kuria šiomis dienomis susiduria ne vienas žmogus. Pagal 2019 metais atliktus britų mokslininkų tyrimus, kurių metų buvo ištirtos neolito laikotarpiu gyvenusių asmenų dantų apnašos, yra žinoma, jog jau prieš 6000 metų žmonės vartojo pieno produktus, nors ir iš tiesų jų netoleravo. Atsižvelgiant į tai, jog minėti tyrimai nėra seni, per pastaruosius metus yra vis daugiau kalbama apie laktozės netoleravimą, kaip virškinimo sutrikimą. Todėl, verta suprasti, kokie simptomai gali išduoti pieno produktų netoleravimą ir kas gali nutikti nepaisius minėto sutrikimo.

 

Gali pasireikšti tiktai suaugusiems

 

Galima sakyti, jog laktozės netoleravimas yra ganėtinai klastingas. Jo galima visiškai nepastebėti, jei neatkreipiate dėmesio į pakitusią organizmo reakciją į pieno produktus ar nesusimąstote atlikti laktozės netoleravimo tyrimo. Verta žinoti, jog minėtas virškinimo sutrikimas dažniausiai pasireiškia dėl nesugebėjimo suskaidyti cukraus, esančio žinduolių piene ir kituose pieno produktuose. Visgi esminė laktozės netoleravimo priežastis yra fermento, kuris yra vadinamas laktaze, trūkumo virškinamajame trakte.

 

Svarbu paminėti, jog ne tik kūdikiams gali būti nustatytas laktozės netoleravimas, bet ir paaugliams ar vyresnio amžiaus žmonėms. Remiantis australų dietologės Elise Mandl, gyvenančios Austrijoje, Austrijoje nuomone, iki 70 proc. suaugusių žmonių organizmų nebegamina pakankamai laktazės, kuri galėtų tinkamai suvirškinti piene esančią laktozę. Būtent nepakankamas laktazės kiekis organizme lemia simptomus, kurie atskleidžia, jog pieno produktai nėra itin toleruojami. Be kita ko, kai kuriems žmonės minėtą virškinimo sutrikimą gali lemti operacijos, virškinimo trakto ligos – tiek virusinės, tiek bakterinės.

 

Pilvo pūtimas – vienas iš simptomų

 

Laktozės netoleravimą gali lemti įvairios priežastys nuo ligų iki genetikos. Todėl svarbu suvokti, kokie simptomai gali atskleisti, jog jums ar jūsų artimajam yra būdingas minėtas virškinimo sutrikimas. Vienas iš geriausiai atpažįstamų simptomų – pilvo pūtimas. Būtent dėl laktozės fermento stokos sutrinka organizmo metabolizmas, dėl kurio po 30 minučių ar po valandos nuo valgio, galima pradėti jausti ne tik pilvo pūtimą, bet ir gurgimą, spazmus, pykinimą. Taip pat asmenys, kurie netoleruoja laktozės, dažniau viduriuoja, dėl pilvo pūtimo gali pagausėti dujų.

 

Ignoruoti negalima padėti

 

Reikia žinoti, jog jei netoleruojate laktozės reikėtų atsisakyti pieno produktų ar stengtis juos vartoti nedideliais kiekiais. Yra žinoma, jog labiausiai patartina žmonėms, netoleruojantiems laktozės, per vieną kartą išgerti ne daugiau kaip vieną stiklinę pieno. Taip pat kaip ir į pieno vartojimą reikėtų atsižvelgti ir į sūrio, sūrelių, jogurto ar varškės. Visgi, jei minėti simptomai itin vargina, reikėtų kreiptis į gydytoją ar vaistininką, pradėti vartoti laktazės preparatus ir neignoruoti organizmo alinimo. Todėl, galima sakyti, jei negalite toleruoti laktozės, visada galite sau padėti vartodami alternatyvius gaminius pieno produktams ar itin ribojant jo vartojimą.

Komentarai

Ar žinote, kad...

JAV specialistai teigia, kad gripas gali kelti daug didesnį pavojų negu raupai ar juodligė – jie nustatė, kad esama ryšio tarp gripo ir mirtinų infarkto atvejų, ir tvirtina, jog su gripu susijusių mirčių esama keturis kartus daugiau, negu iki šiol teigta.

Kitas faktas