Mokslininkai nustebę: kava apsaugo inkstus nuo pažeidimų

Mokslininkai nustebę: kava apsaugo inkstus nuo pažeidimų

Daugelis žmonių savo ryto neįsivaizduoja be puodelio kvapnios kavos, kuri suteikia jėgų ir maloniai nuteikia visai dienai. Šis gėrimas išties skanus, tačiau ar žinojote, kad jis gali būti naudingas inkstams? 

 

Moksliniai tyrimai nemeluoja

 

Kavoje yra daug sveikatai naudingų junginių, įskaitant kofeiną, diterpenus ir chlorogeno rūgštį. Tyrimai rodo, kad reguliarus kavos vartojimas gali užkirsti kelią lėtinių ir degeneracinių ligų, tokių, kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių sutrikimai, diabetas ir Parkinsono liga, vystymuisi.

 

Kofeinas esantis kavoje teigiamai veikia inkstų funkciją, o kasdienis kavos vartojimas siejamas su mažesne lėtinių inkstų ligų rizika. Nors kiti kavoje esantys junginiai yra mažiau ištirti, žinoma, kad chlorogeno rūgštis ir trigonelinas stabdo organizme atsirandančius uždegiminius procesus ir padeda kovoti su oksidaciniu stresu.

 

Ūminis inkstų pažeidimas

 

Naujausių tyrimų metu mokslininkai tyrė kavos vartojimo poveikį ūminiam inkstų pažeidimui (ŪIP), kai inkstai staiga visiškai arba iš dalies praranda savo funkciją. Pasak specialistų, su ŪIP susiduria vis daugiau pacientų: šį negalavimą patiria apie 0,25 proc. visų gyventojų, o tarp kasmet hospitalizuojamų asmenų šis skaičius siekia iki 18 proc.

 

Atlikę išsamią analizę mokslininkai nustatė, kad didesnis kavos suvartojimas susijęs su mažesne ūminio inkstų pažeidimo rizika.

 

Rekomenduojamas kiekis

 

Tyrimo metu buvo analizuojami 14207 45-64 metų amžiaus pacientų dalyvavusių „Aterosklerozės rizika bendruomenėse“ (Atherosclerosis Risk in Communities, ARIC) tyrime duomenys.

 

Klausimyno pagalba, mokslininkai įvertino dalyvių kavos suvartojimo kiekį. Jie nustatė, kad:

 

  • 27 proc. respondentų niekada negėrė kavos
  • 14 proc. gėrė mažiau nei puodelį kavos per dieną
  • 19 proc. gėrė 1 puodelį kavos per dieną
  • 23 proc. gėrė 2-3 puodelius kavos per dieną
  • 17 proc. gėrė daugiau nei 3 puodelius per dieną

 

Atsižvelgę į demografinius veiksnius, tyrimo organizatoriai nustatė, kad pacientams, vartojantiems bet kokį kiekį kavos, rizika susirgti ŪIP buvo 11 procentų mažesnė, palyginti su tais, kurie kavos nevartojo visai.

 

Tyrėjai taip pat pastebėjo, kad ŪIP ir suvartojamos kavos kiekis priklauso nuo dozės: labiausiai inkstų ligų rizika sumažėjo tiems, kurie per dieną išgerdavo 2-3 puodelius kavos.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas