Magnio vartojimas ir COVID -19 infekcija: kaip tai susiję?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Magnio vartojimas ir COVID -19 infekcija: kaip tai susiję?

Magnis yra būtinas įvairioms fiziologinėms ir medžiagų apykaitos reakcijoms žmogaus organizme. Vis daugiau įrodymų patvirtina, kad magnio preparatai užkerta kelią arba gydo įvairių rūšių sutrikimus ar ligas, susijusias su kvėpavimo, reprodukcine, nervų, virškinimo ir širdies bei kraujagyslių sistemomis, inkstų pažeidimais, diabetu ir vėžiu. Besitęsianti pandeminė koronaviruso liga (COVID-19) įvairiu laipsniu pažeidžianti kvėpavimo takų organus ir audinius sulaukė didelio dėmesio. Veiksmingų vaistų gydant COVID-19 vis dar trūksta.

 

Koronavirusu užsikrėtę pacientai turi žymiai didesnę tikimybę atsidurti ligoninės intensyvios terapijos skyriuje, ir jiems yra didesnė mirštamumo rizika. Dažniausi sergančiųjų COVID-19 liga simptomai yra karščiavimas ir kosulys. Daugelis pacientų, ypač gulinčių intensyvios terapijos skyriuje, turi tam tikrų organų funkcijos pažeidimų, tokių kaip ūminis kvėpavimo distreso sindromas, širdies pažeidimai, ūminis inkstų pažeidimas, ir kepenų funkcijos sutrikimas. Šiuo metu trūksta klinikinių įrodymų apie įvairių vaistų derinių, veiksmingam COVID-19 ligos gydymui, vartojimą.

 

Elektrolitai, tokie kaip natris, kalis, kalcis ir magnis, yra būtini elementai normaliai fiziologinei būklei palaikyti. Po ilgalaikių tyrimų buvo nustatyta, kad magnio vartojimas turi teigiamą poveikį įvairių ligų profilaktikai ir ligų gydymui. Manoma, kad gydymas vien magnio preparatu arba kartu su kitais vaistais, yra perspektyvus ir atveria naujas galimybes COVID-19 infekcijos gydyme.

 

Profilaktika ir gydymas magniu, sergant plaučių ligomis

 

Nustatytas teigiamas magnio papildų poveikis pacientams, sergantiems plaučių ligoms - astma ir plaučių uždegimu. Geriami 340 mg magnio preparatai per 6,5 mėnesio pagerina bronchų būklę, astmos kontrolės požymius ir gyvenimo kokybę, trumpėja laikas, kurį pacientai praleidžia ligoninėje.

 

Magnio terapinis pritaikymas kitoms ligoms

 

Magnis yra laikomas nervus apsaugančia medžiaga. Magnio trūkumas itin dažnai nustatomas migrena sergantiems pacientams. Yra įrodymų, kad magnis gali būti siejamas su depresija ir nerimu. Stebint pelių elgesį pastebėta, kad dėl magnio trūkumo depresija ar nerimas pasireiškia stipriau. Užtikrinta reikalinga magnio koncentracija kraujyje sustiprina antidepresantų poveikį, geriau veikia depresijos simptomus.

 

Pažymėtina, kad magnis gali sumažinti skausmo priepuolių dažnį ir pagerinti emocinę pacientų, kenčiančių nuo neuropatinio skausmo, būklę.

 

Klinikinėje praktikoje, geriamas magnio tirpalas dažniausiai naudojamas vidurių užkietėjimo gydymui. Naujausi tyrimai įrodė, kad geriamasis magnio papildas (800 mg magnio kasdien) apsaugo nuo širdies operacijos pooperacinių komplikacijų, tokių kaip pykinimas, vėmimas ir vidurių užkietėjimas, dar prieš išleidžiant pacientą iš ligoninės.

 

Seniai žinoma, kad magnio trūkumas padidina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų dažnį, įskaitant hipertenziją ir aterosklerozę. Magnis dalyvauja mechanizmuose, dėl kurių atpalaiduojami kraujagyslių lygieji raumenys, dėl to geriamojo magnio preparatai per mėnesį gali veiksmingai sumažinti sistolinį, diastolinį ir vidutinį arterinį kraujospūdį pacientams, sergantiesiems pirmine arterine hipertenzija.

 

Magnio trūkumas yra dažna problema cukriniu diabetu sergantiems pacientams. Ištyrus 250 cukriniu diabetu sergančių pacientų Indijoje, nustatyta, kad magnio trūkumas yra susijęs su sunkesnės glikemijos ir diabetinės retinopatijos kontrolės rizika. Kasdienis peroralinis magnio papildymas per tris mėnesius gali sumažinti atsparumą insulinui ir pagerinti glikemijos kontrolę 2 tipo diabetu sergantiems pacientams.

 

Naujausi tyrimai rodo, kad padidėjęs magnio turinčių maisto produktų vartojimas gali padėti sumažinti pirminio kepenų vėžio dažnį ir mirtingumą. Didesnis magnio kiekis maiste yra susijęs su mažesne gaubtinės ir tiesiosios žarnos navikų rizika. Ankstesni tyrimai parodė, kad didesnis maiste esančio magnio kiekis gali sumažinti chemoterapijos sukeltos periferinės neuropatijos paplitimą ir sunkumą pacientams, sergantiems storosios žarnos vėžiu. Taigi, maisto, kuriame gausu magnio, valgymas gali būti nauja strategija vėžio prevencijai.

 

Magnio papildų panaudojimo galimybė siekiant išvengti arba gydyti COVID-19

 

COVID-19 sergantiems pacientams magnis gali būti naudingas dėl bronchus plečiančio poveikio, slopinami dusulio, kosulio, gerklės skausmo, didelio skreplių kiekio susidarymo simptomai. Magnis dalyvauja biocheminiuose procesuose, kurių dėka slopinamas perdėtai stiprus imuninis organizmo atsakas į infekciją, tai gali prisidėti užkertant kelią itin sunkios ligos eigos išsivystymui. Palaikyti reikiamą magnio koncentraciją organizme ypač svarbu senyviems pacientams, sergantiems gretutinėmis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, kuriems COVID-19 ligos komplikacijų rizika didesnė. Dėl poveikio kraujagyslių sistemai ir bronchams, magnis gali palengvinti šių pacientų ligos eigą.

 

Magnio papildų gydant COVID- 19 saugumas, klinikinės rekomendacijos ir numanomas efektyvumas

 

Magnio koncentracija serume sveikiems suaugusiems apytiksliai yra 0,75-0,96 mmol/l. Magnio preparatai yra nebrangūs, saugūs ir tinkami gydyti daugeliui ligų, o jų saugumo ribos gana plačios. Magnio deficitas (Mg kiekis < 0,5 mmol) gali pasireikšti daugybe simptomų, tokių kaip tremoras, pablogėjusi koordinacija, raumenų spazmai, apetito stoka, asmenybės pasikeitimas ir nistagmas (dėl nervinės sistemos būklės atsiradę patologiniai akių judesiai).

 

Pagal 2015-2020 mitybos gaires, pateiktas amerikiečiams, geriamų magnio preparatų siūloma vartoti po 310-320 mg.

 

COVID-19 sergantiems suaugusiems, esant plaučių simptomams, tokiems kaip kvėpavimo sunkumas, rekomenduojama suvartoti 340 mg kasdien (per 2 kartus), o vaikams - 150 mg purškiamų magnio papildų.

 

COVID-19 sergantiems senyvo amžiaus žmonėms, rekomenduojama vartoti magnio (150 mg per parą), vitamino D (1000 TV per parą) ir vitamino B12(500 mcg per parą) derinį.

 

Magnio poveikis platus, o vartojimas – saugus. Preparatai apsaugo organus bei gali padėti užkirsti kelią ligų vystymuisi. Rekomenduojama rutiniškai sekti magnio koncentraciją organizme ir, esant poreikiui, vartoti geriamus magnio preparatus.

 

Teksto parengimo data 08/2021. MAT-LT-2100373 V 1.0

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas