Liga, apie kurią garsiai nekalbama: pirminiai simptomai ir profilaktika

Liga, apie kurią garsiai nekalbama: pirminiai simptomai ir profilaktika
@ Shutterstock

Apie nemalonią, dažnai net gėdinga vadinamą ligą – hemorojų, nenoriai kalbamasi net su šeimos gydytoju, tačiau pasirodo, ši problema pasitaiko gana dažnai. Apskaičiuota, kad tai viena dažniausių proktologinių ligų Vakarų šalyse, kuria serga 36 proc. žmonių., o maždaug 50 proc. žmonių tam tikrtu savo gyvenimo laikotarpiu patiria hemorojaus simptomus. 

 

Hemorojus – gerybinė liga, kurią sukelia tiesiosios žarnos ir išangės venų išsiplėtimas, o ligos tipas priklauso nuo hemorojaus lokalizacijos ir atsiradimo mechanizmo. Esant pažeistoms tiesiosios žarnos venoms, hemorojus vadinamas vidiniu, kitu atveju, kada pažeidžiama išangė – hemorojus vadinamas išoriniu. 

 

Hemorojaus simptomai: 

• Kraujavimas tuštinantis; 

• Skausmas išangės srityje; 

• Deginimo jausmas išangės srityje; 

• Tempimas ir diskomforto jausmas išangės srityje. 

 

Vidinio ir išorinio hemorojaus simptomai gali būti skirtingi. Vidinis hemorojus neretai pasireiškia tiesiosios žarnos prolapsu arba kraujavimu, o išorinis hemorojus – skausmu, deginimu ir niežuliu, atsiradusiu dėl išskyrų ir trombozės. 

 

Visi šie simptomai dažniausiai sukelia išgąstį, tačiau pirmiausia reikia prisiminti, jog tai nėra piktybinis susirgimas. Pastebėjus hemorojaus simptomus rekomenduojama nedelsti ir kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją, siekiant sustabdyti ligą ir jos progresavimą. 

 

Hemorojaus profilaktika arba simptomų palengvinimas: 

 

Norintiems palengvinti hemorojaus keliamus negalavimus ar užbėgti ligai už akių, svarbu atkreipti dėmesį į savo gyvenimo būdą. Rekomenduojama: 

 

• Teisinga mityba (į valgiaraštį įtraukti kuo daugiau daržovių ir vaisių, gerti pakankamai vandens, vengti alkoholio bei aštraus maisto). 

• Fizinis aktyvumas (vaikščiojimas, bėgimas, važiavimas dviračiu ir panašiai), vengiant sunkumų kilnojimo. 

Kitais atvejais, kada hemorojaus simptomų palengvinimui nepakanka sveikos ir aktyvios gyvensenos, rekomenduojama pasitarus su gydytoju ar vaistininku naudoti hemorojaus gydymui skirtus vaistus (tepalus, žvakutes), ar kitus vaistinius preparatus.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Žmonės ir delfinai yra vienintelės rūšys, kurios mylisi dėl malonumo

Kitas faktas