Kokius aliejus rinktis sveikiausia, o kokius – populiariausia?

Kokius aliejus rinktis sveikiausia, o kokius – populiariausia?
@ Shutterstock

Italai, ispanai, graikai ir kitų Viduržemio regiono šalių gyventojai neįsivaizduoja savo kasdienės virtuvės be alyvuogių aliejaus, plačiai naudojamo tiek kulinarijoje, tiek konditerijoje. Šį produktą šiandien pamėgęs beveik visas pasaulis, todėl lietuviai – ne išimtis. Ypač tyras šalto spaudimo alyvuogių aliejus – produktas, už kurį ne vienas gurmanas pasiryžęs sumokėti daugiau, tačiau kuris aliejus yra geriausias įmanomas pasirinkimas?
 
Visų mėgstamas aliejus netinka kepimui
 
Mitybos sveikatai poveikio tyrėjos Aidos Matulevičiūtės teigimu, alyvuogių aliejus yra laikomas pačiu vertingiausiu augalinės kilmės aliejumi. Specialistė sako, kad jį galima derinti tiek su neapdorotu maistu, tiek pagardinti jau pagamintą ir net atvėsusį patiekalą.
 
Anot A. Matulevičiūtės, svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog šalto spaudimo nerafinuotas alyvuogių ar kitos augalinės kilmės žaliavos aliejus, kurio lydymosi temperatūra pasiekiama esant maždaug 100 laipsnių, yra netinkamas kepimui.
 
„Nerafinuotas aliejus kaitinimo metu rūksta ir dega, taip išskirdamas kancerogenus. Toks aliejus nepasižymi geromis skoninėmis savybėmis, o kartu yra žalingesnis sveikatai nei riebaliniai produktai, kurie yra pritaikyti kepimui, pavyzdžiui, saulėgrąžų, kokoso aliejus ar ghi sviestas“, – pabrėžia mitybos sveikatai poveikio tyrėja.
 
Augalinės kilmės riebalai, kurių lydymosi temperatūra pasiekiama esant 130–180 laipsnių, yra skirti lengvam gruzdinimui, 180–230 laipsnių – tinkami kepimui, o 230–260 laipsnių – tinkami ir kepimui, ir virimui, ir gruzdinimui.
 
„Tiems, kas dažnai gamina keptą ir gruzdintą maistą, rekomenduoju rinktis specialiai kepimui pritaikytą ekologišką saulėgrąžų arba rapsų aliejų. Puikiai tinka ir karštyje apdoroti taukai, kuriuose maistas lengvai apkepa, bet nedega, todėl kepimui jų reikia kur kas mažiau nei, pavyzdžiui, saulėgrąžų aliejaus, kuris greit susigeria“, – pataria A. Matulevičiūtė.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas