Kas iš tiesų slepiasi po terminu „naujos psichoaktyviosios medžiagos“?

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Kas iš tiesų slepiasi po terminu „naujos psichoaktyviosios medžiagos“?

Per pastarąjį dešimtmetį psichoaktyvios medžiagos tapo vis didesne problema, kadangi kasmet atsiranda vis daugiau ir iki tol dar nematytų psichotropinių medžiagų. Kas iš tiesų slepiasi po terminu „naujos psichoaktyviosios medžiagos“ bei kodėl šios gali būti net pavojingesnės už tradicines narkotines ir psichotropines medžiagas? Laidos „Sveikata.lt“ komanda parengė Jums specialų interviu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus atstovėmis Rima Mačiūniene ir Rasa Povilanskiene.

 

Pirmiausia galbūt pradėkime nuo termino, kas yra tos „naujos psichoaktyviosios medžiagos“?

 

Tai yra visiškai naujos medžiagos, kurios beveik visada būna sintetinės kilmės. Jos imituoja tradicinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų poveikį, tokių kaip kokainas, heroinas, kanapės ir pan. Dažniausiai ir riziką sveikatai kelia labai panašią, tačiau pagrindinis skirtumas yra tas, jog ši rizika būna gerokai didesnė. Tiek tradiciniai narkotikai, tiek naujos medžiagos veikia žmogaus centrinę nervų sistemą, jos sukelia priklausomybę ir pakeičia žmogaus psichiką.

 

Ar daug šių medžiagų galime sutikti rinkoje? Kokio tai masto problema?

 

Rinka plečiasi kas dieną. Per metus į rinką atkeliauja apie penkiasdešimt naujų medžiagų. Iš tikrųjų mastas yra labai nemažas. Tačiau šie skaičiai yra džiuginantys, nes prieš maždaug penkis metus Europoje buvo pasiektas pikas, kai tokių medžiagų kasmet atsirasdavo apie šimtą. Apskritai, per visą stebėsenos laikotarpį, nuo 2005 metų, jau yra priskaičiuojama, kad rinkoje atsirado ir yra stebima virš 830 naujų psichoaktyviųjų medžiagų.

 

Apie narkotikus dažnai kalbame todėl, kad jie kelia itin didelį pavojų žmogaus sveikatai. Apie tradicinių narkotinių ir psichotropinių medžiagų poveikį dažniausiai būname girdėję. O kuo pavojingos šios naujos psichoaktyviosios medžiagos? Ar pavojus skiriasi?

 

Naujos psichoaktyviosios medžiagos ir yra pavojingos dėl to, kad jos yra naujos. Tai reiškia, kad apie jas dar yra žinoma labai mažai informacijos – kaip jas vartoti, kaip gydyti, koks poveikis, kada jis prasidės, kiek laiko tęsis. Dėl to dažnai pasitaiko pats liūdniausias scenarijus – perdozavimas, kuris sukelia mirtį.

 

Taip pat didelį pavojų kelia tai, jog šios medžiagos yra gaminamos nelegaliai, nelegaliose laboratorijose. Maišomos įvairios medžiagos tarpusavyje, kurių sąveika nėra žinoma, kiekiai nepaskaičiuoti, todėl nėra aišku, kokia medžiaga gaunama, koks jos poveikis. Bet kuriuo atveju, jos visada gaminamosnelegaliai. Ne taip seniai gavome pranešimus, jog kai kuriose Europos valstybėse yra masiškai apsinuodijama nežinomomis medžiagomis, žmonės kreipiasi į ligonines dėl vidinio kraujavimo ir įvairių kitokių simptomų. Vėliau paaiškėjo, jog tai sukėlė nauja psichoaktyvioji medžiaga, kurios sudėtyje buvo rasta žiurkių nuodų. Kaip jie ten pakliuvo – sunku pasakyti. Galbūt buvo įmaišyti sąmoningai, siekiant sustiprinti poveikį, galbūt pakliuvo per taršą, tačiau tokie atvejai kartojasi Europoje ir tai yra pavyzdys, to, kad niekada negali žinoti, ką įsigijai, kas yra tame paketėlyje ir netgi jei įsigyji tą pačią prekę, su tuo pačiu prekės ženklu – negali žinoti, jog sudėtis bus ta pati, kaip praeitą kartą.

 

Lietuvoje, priešingai nei kitose Europos šalyse, švirkščiamųjų narkotikų vartotojai dažniausiai renkasi sintetinį opioidą – karfentanilį. Tai yra veterinarinis vaistas, kuris buvo sukurtas kaip raminamasis vaistas stambiems žinduoliams, pvz.: drambliams. Įsivaizduokite, kokia dozė yra drambliui ir kokia žmogui. Yra paskaičiuota, jog vienos dozės, skirtos drambliui, užtektų maždaug aštuoniasdešimčiai suaugusių žmonių. Galime pasitelkti pavyzdį – vienkartinį cukraus pakelį, kuriame telpa 5 g cukraus. Jeigu tokiame pakelyje būtų ne cukrus, o karfentanilis, jame tilptų apie 166 tūkst. mirtinų karfentanilio dozių.

 

Pakalbėkime apie narkotinių ir psichotropinių medžiagų poveikį – koks jis? Ar naujų psichoaktyviųjų medžiagų poveikį galima nustatyti?

 

Tiek tradicinių, tiek naujų psichoaktyvių medžiagų poveikis gali būti trejopas: slopinantis, stimuliuojantis arba sukeliantis haliucinacijas. Skirtumas tas, jog tradicinės medžiagos yra labai aiškiai apibrėžtos – kokį poveikį, kuris narkotikas sukelia. Tuo tarpu naujų psichoaktyviųjų medžiagų poveikis gali būti mišrus ir nenuspėjamas. Tokiu atveju galime tik įsivaizduoti, ką jaučia vartojančio žmogaus širdis, nes ta pati medžiaga gali ir stimuliuoti, ir slopinti ir sukelti haliucinacijas. Tai yra dar viena priežastis, kodėl šios medžiagos yra tokios pavojingos.

 

Naujų medžiagų kasmet atsiranda iš ties labai daug, panašu jog rinka nesnaudžia. O kaip yra su platinimu? Ar ir čia prekeiviai pasitelkia išmonę ir atranda naujų būdų bei formų, kaip platinti narkotines ir psichotropines medžiagas?

 

Platinimo ir vartojimo formų iš tiesų yra įvairių ir pačių netikėčiausių. Štai, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje yra nutikęs atvejis, kuomet maža mergaitė rado namuose savo tėvų pleistrą, kuris iš pažiūros, žinoma, atrodo nekaltas daiktas. Mergaitė žaisdama užsiklijavo tą pleistrą, tačiau pleistras buvo impregnuotas sintetiniais opioidais. Deja, bet to pakako, kad mergaitė numirtų. Tai labai liūdnas atvejis, tačiau puikiai parodo, su kokiomis pavojingomis medžiagomis galima susidurti ir kokių netikėtų bei pavojingų vartojimo formų gali atsirasti rinkoje.

 

Kaip ir kur rasti informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas?

 

Šia svarbia tema stengiamės šviesti visuomenę visais įmanomais būdais ir kanalais. Rengiame paskaitas, leidžiame informacinę medžiagą apie pavojingas medžiagas rinkoje bei viešiname ją Departamento svetainėje. Šią informaciją labai svarbu žinoti kiekvienam. Nežinoti nėra gėda. Tačiau turime domėtis rinka, kas mus supa, kokių medžiagų gali įsigyti mūsų vaikai. Jeigu apie tai nežinome – nereiškia, kad to nėra šalia mūsų.

 

Daugiau informacijos apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas galite rasti:

 

- Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento išleistame vaizdo klipe: https://www.youtube.com/watch?v=7D8rJ_rJNrA

 

- Narkotikų. Tabako ir alkoholio kontrolės departamento tinklapyje, skiltyje „Naujos psichoaktyviosios medžiagos“ https://ntakd.lrv.lt/lt/naujos-psichoaktyviosios-medziagos - Taip pat Departamento administruojamoje interneto svetainėje www.askritiskas.lt, kuria siekiama šviesti jaunimą, skatinti jų kritinį mąstymą, nes jauniems žmonėms sudėtinga priimti atsakingus sprendimus dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo. Ši situacija yra sąlygojama ir nuolat besikeičiančio psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo reiškinio konteksto: internetu platinama daug jaunimą klaidinančios informacijos apie psichoaktyviąsias medžiagas, atsiranda vis daugiau naujų psichoaktyviųjų medžiagų ir sąlygų jų įsigyti, atsisiųsti iš kitų šalių ir kt. Nors ši svetainė orientuota į jaunimą, tačiau jos turinys aktualus ne tik jauniems asmenims, bet taip pat ir jų tėvams bei kitiems asmenims, dalyvaujantiems jauno žmogaus ugdymo procese. Šia svetaine siekiame tinkamai informuoti jauną žmogų, suteikiant žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo poveikį ir keliamas rizikas. Labai svarbu didinti jaunų žmonių sąmoningumą bei skatinti pasirinkti sveiką gyvenimo būdą ir prasmingai leisti laisvalaikį.

Komentarai