Kaip žadinti vaikus?

Kaip žadinti vaikus?

Visiems tėvams žinoma, kaip sunku po užsitęsusių švenčių ar atostogų iškrapštyti atžalas iš patalo ir įtikinti eiti į darželį. Kur glūdi tokios problemos priežastys ir kaip galėtumėte padėti mažiesiems lengviau nubusti rytais – ir dar geros nuotaikos, – pataria specialistai.
 
Grįžti prie režimo
 
Idealiomis aplinkybėmis vaiko, lankančio ikimokyklinę ugdymo įstaigą, dienos režimas ir namuose turi būti maksimaliai artimas darželio, nes būtent režimas yra geros savijautos bei nuotaikos pagrindas (ir ne tik vaikams!), būtent jis vaikystėje formuoja sąlyginius refleksus ir įpročius.

Vaikai, kurių diena griežtai suplanuota, mažiau kenčia dėl pervargimo, streso, nervinio išsekimo. Be to, tvirtina mokslininkai, pagal grafiką gyvenantiems mažyliams geriau sekasi mokslai.

Tačiau po kelių šventinių dienų ar atostogų bet koks režimas dažniausia griūva kartu išderindamas ir vaiko vidinį biologinį laikrodį. Sutrikus miego ir būdravimo režimui vaiko ir neįmanoma rytais prikelti nei riksmais, nei įkalbinėjimais, nei papirkinėjimais.

Kalti dėl to esame tik mes patys. Pavargę nuo darbų, laisvadieniais norime atsipalaiduoti, pailsėti, išsimiegoti, o ne keltis, kaip eilinę darbo dieną, su aušra, ruošti pusryčius ir panašiai. Todėl tokiomis dienomis leidžiame ir vaikams nesilaikyti įprastos namų tvarkos: eiti gulti vėliau nei paprastai, miegoti kad ir iki pietų...

Bet šventės kada nors baigiasi. Kaip tuomet grąžinti atžalą į senąsias vėžes ir padaryti tai neskausmingai?
 
Palaipsniui ir iš anksto
 
Ištraukti vaiką aštuntą ryto iš lovos kad ir už kojų, prievarta išjudinti (na tai kas, kad šį procesą kaskart lydi isterija – jūsų ar mažylio) ir pradėti jam į burną kimšti košę. Paskui – kuo aktyvesni žaidimai, pasivaikščiojimas ir pokaičio miegas nuo pirmos iki trečios valandos. Trečią valandą lygiai taip pat išpurtyti vaiką iš patalų pagal tą pačią schemą ir vėl prievarta jį ten įgrūsti devintą valandą vakaro. Jei šis, paskutinis, etapas sekasi itin sunkiai, reikia kitą dieną neleisti miegoti pietų, bet suteikti galimybę vaikui išdarinėti viską, ko tik nori, – tegul kad ir karnizais karstosi, kad tik vakare „išsijungtų“.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas