Kaip pasirūpinti psichine mokyklinukų sveikata?

Kaip pasirūpinti psichine mokyklinukų sveikata?

Moksleiviai ateina į mokyklos suolus linksmi, žvalūs, kupini energijos. Taigi, mokykla pasitinka sveikus vaikus. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos specialistai sako, kad ar mokiniai išliks stiprūs, sveiki ir darbingi visus mokslo metus didžia dalimi priklauso ir nuo to, kaip vaikas psichologiškai jausis mokykloje, ar nebus užgauliojamas, ignoruojamas.

Tyrimais nustatyta, kad nuolatinė streso būsena lemia imuniteto susilpnėjimą, padidėjusį jautrumą ligoms. Todėl asmenys, patiriantys nuolatines patyčias mokykloje, darbe ar net šeimoje, pasižymi silpnesne sveikata, skundžiasi dažnais galvos, pilvo skausmais, turi miego sutrikimų. Patyčios glaudžiai susijusios ir su aukštu nerimo laipsniu, depresija, menku savęs vertinimu ar net suicidinėmis mintimis.

Patyčių mastas Lietuvoje yra katastrofiškai didelis, tarp 40 tiriamų valstybių – Lietuvoje patyčių daugiausia. Deja, šis reiškinys visuomenėje vis dar miglotai suvokiamas ir dažnai suklūstama tik tuomet, kai reikia kovoti su pasekmėmis. Dėl to dažnai kyla sveikatos ir (ar) psichologinių sutrikimų, kurie žaloja skriaudžiamąjį, priekabiautoją bei asmenis, kurie nuolat stebi patyčias ir netiesiogiai jose dalyvauja. Neretai suprasti patyčių reiškinį ir užbėgti jam už akių trūksta žinių, kurios lemtų geresnę žmogaus fizinę ir psichinę sveikatą.

Kaip atpažinti patyčias?

Patyčių problematikos tyrinėtojas prof. D. Olweus, pažymi, jog patyčios arba priekabiavimas yra elgesys, kuomet prieš asmenį pakartotinai, sąmoningai, agresyviai (brutaliai) ir tyčia atliekami negatyvūs veiksmai. Šių veiksmų tikslas yra įskaudinti kitą žmogų ir sukelti jam diskomfortą. Yra žinomos dvi patyčių formos:
Tiesioginės, kai puolama atvirai: žodžiais (tai gali būti pravardžiavimas, šmeižimas), gestais, veido išraiška, fiziniu kontaktu (mušimas, spardymas, kito asmens daiktų gadinimas, nepageidaujami seksualiniai prisilietimai ir pan.).

2 psl. »
Šaltinis: 366

Komentarai (5)

Masa 2012-04-06 21:23
O del bandos jausmo pastebejimas geras
Masa 2012-04-06 21:23
Vaikai gali buti labai ziaurus ir tevai vargiai ar pades
Vida 2012-04-05 21:49
Kitas dalykas - jaunatvinis bandos jausmas. Jei tik atsiranda klasėje keli chuliganėliai, tai tuoj atsiras ir jų pasiekėjų
Vida 2012-04-05 21:49
Aš pati esu mokytoja ir galiu pasakyti, kad mums tikrai nenusispjauti. Tiesiog mūsų rankos surištos, o kai kreipiamės į tėvus dėl tokių problemų, dažniausiai išgirstame "Tu auklėji tuos vaikus tai tu ir susitvarkyk su jais. Namie jie taip nesielgia"
Mama 2012-04-05 21:48
Man taip baisu žiūrėti, kad mokyklose šiais laikais darosi... Toks jausmas, kad vaikai tik ir ieško kaip iš ko pasityčioti, o mokytojams nusispjauti

Ar žinote, kad...

Visam kojos nagui užaugti reikia 12-18 mėnesių.

Kitas faktas