Ką reikia žinoti apie žvynelinę (psoriazę)

Ką reikia žinoti apie žvynelinę (psoriazę)

Visuomenei vis dar trūksta žinių apie žvynelinę. Dauguma žmonių įsivaizduoja, kad ši liga užkrečiama, todėl vengia kontakto su sergančiu: bijo prisiliesti, paspausti ranką ar apsikabinti.

Žvynelinė (psoriazė) yra dažna, lėtinė, dažnai pasikartojanti ir visą gyvenimą trunkanti, uždegiminė autoimuninė odos liga, galinti pažeisti nagų plokšteles ir sąnarius. Žvynelinė dažnai lydima gretutinių ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, Krono liga ar kardiovaskulinės sistemos ligos. Žvyneline serga apie 2-3 proc. gyventojų, o pasaulyje šia liga serga 125 mln. žmonių, o Lietuvoje – maždaug 100 000 žmonių.

Žvynelinė paveldima, ja gali susirgti tiek vaikai, tiek ir suaugusieji. Ji kliniškai pasireiškia labai įvairiai – nuo lengvos formos, kai vargina tik kelios rausvos plokštelės ir negausus pleiskanojimas (~80 proc. pacientų), iki sunkios – kuomet visa kūno oda yra paraudusi, infiltruota, sausa, įtrūkusi, padengta plokštelėmis su storu balkšvu pleiskanų luobu, o sąnariai sustingę, patinę, skausmingi ir deformuoti. Šiuo metu žvynelinė yra suprantama kaip sisteminė liga.

Žvynelinės ir psoriatinio artrito įtaka žmogaus gyvenimui yra reikšminga. Lietuvoje atlikta keletas gyvenimo kokybės tyrimų su sergančiaisiais žvyneline. Pastebėta, kad jiems daugiausia nerimo kelia pati liga (75 proc.), lėtinė, banguojanti ir atsikartojanti eiga bei neigiamas aplinkinių požiūris. Beveik pusę pacientų patiria psichologinę įtampą dėl savo ligos. Žvynelinė – visiems matoma problema, pvz.: ant veido, galvos plaukuotoje dalyje, ant plaštakų ar dilbių odos, kurią kartais labai sunku paslėpti. Nuolat varginantys bėrimai ir pleiskanų byrėjimas 2/3 apklaustųjų turi įtakos rengimosi stiliui – renkasi drabužius dengiančius kuo daugiau kūno, kurie paslėptų odos defektus, bei kai kurių rūbų spalvų pasirinkimui. 2/3 respondentų jaučia diskomfortą eidami į kirpyklą, nes dalis kirpėjų bijodami užsikrėsti, atsisako apkirpti.

2 psl. »

Komentarai (2)

agne 2016-12-28 20:54
ir patalyne ir rubai geriausiai is medvilnes,nes sugeria prakaita.
Raimonda 2016-12-10 23:34
O kokius rubus turėtu vaikas susirges žvyneline devėti ir kokia yra tinkama patalynė naudoti?Ko negalima apskritai daryti vaikui sergant šia liga nes pirmą kartą susidūrėm su tokiu dalyku.