E-cigaretės: ar tikrai sveikiau už įprastą tabaką?

E-cigaretės: ar tikrai sveikiau už įprastą tabaką?

Elektroninės cigaretės šiuo metu, kaip niekada populiarios. Jas išbandyti ir naudoti labiausiai linkę jauni žmonės ar netgi moksleiviai. Deja, mokslininkai apie tokį įprotį nieko gero pasakyti negali, o manantieji, kad elektroninių cigarečių naudojimas yra mažiau kenksmingas už įprastų cigarečių rūkymą, turėtų suklusti.

 

Per mažai tyrimų

 

Didžiausia problema susijusi su elektroninių cigarečių poveikiu sveikatai yra ta, jog vis dar trūksta ilgalaikių tyrimų, kuriais būtų nustatytas tikrasis tokių cigarečių poveikis sveikatai. Neretai rūkantieji aklai pasikliauja reklama, kuri teigia, kad garinimas yra sveikiau už rūkymą ir nepasidomi tikraisiais faktais bei statistika. Tiesa yra tokia, kad nei rūkymas, nei garinimas neatneša jokios naudos sveikatai, veikiau priešingai – daugiau ar mažiau jai kenkia.

 

Elektroninių cigarečių žala

 

Nors ilgalaikiai garinimo padariniai nėra žinomi, tačiau jau ryškėja keletas didžiausių pavojų sveikatai:

 

  • Daugumoje elektroninių cigarečių yra nikotino, kuris sukelia didelę priklausomybę ir gali pakenkti besivystančioms paauglių, vaikų ir vaisiaus smegenims. Kai kurių rūšių elektroninėse cigaretėse yra daugiau nikotino nei tradicinės cigaretės.
  • Be nikotino, elektroninių cigarečių garų sudėtyje yra ir galimai kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, diacetilo (cheminė medžiaga, kuri sukelia plaučių ligas), vėžį sukeliančių cheminių medžiagų, lakiųjų organinių junginių (LOJ) ir sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, nikelio, alavo ir švino. Vartotojai kvėpuoja šiais toksiškais teršalais, o esantys netoliese rizikuoja patirti pasyvų poveikį.
  • Elektroninėse cigaretėse naudojamas skystis gali būti pavojingas, net jei nėra naudojamas pagal paskirtį. Vaikai ir suaugusieji gali juo apsinuodyti jei skystis patenka į akis, burną ar įsigeria per odą.
  • Elektroninės cigaretės siejamos su tūkstančiais sunkių plaučių pažeidimų atvejų, kai kurie iš jų baigėsi mirtimi. Nors tiksli priežastis vis dar nepatvirtinta, sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja vengti elektroninių cigarečių naudojimo.

 

Nauja mada

 

Labiausiai gydytojus neramina faktas, jog elektroninių cigarečių naudojimas vis labiau suvilioja prieš tai net nerūkiusius žmones ir plinta tarsi nauja mada, kurią nori sekti kiekvienas jaunas žmogus. Be to, elektroninės cigaretės itin populiarios vaikų ir paauglių tarpe, kuriems nikotino skysčiai gali padaryti daugiausia žalos.

Komentarai